Pre IT správcov

Zistite, ako sa dajú produkty Apple nastaviť a integrovať vo Vašej škole.

Pomôžeme Vám v každom kroku, spoľahnite sa na nás.

Vyberte si spôsob nasadenia iPad-ov podľa Vašich možností:

Spôsob 1

Prenosná učebňa

Prenosná učebňa pozostáva z viacerých iPad-ov, zvyčajne od 10 do 30 iPad-ov, jednoducho podľa veľkosti triedy alebo krúžku. Tie sú uložené v špeciálnom prepravnom kufri a je ich možné ľahko preniesť do ľubovoľnej triedy, telocvične alebo aj von.

S funkciou Zdieľaný iPad má každý študent vlastné personalizované prostredie.

Spôsob 2

Nasadenie 1:1

Každý študent a každý učiteľ má svoj vlastný iPad. Všetci sú pripojení do školy a všetko sa nastavuje samo. Už sa nenosí množstvo kníh, zošitov, či školskej dokumentácie. Každý má iPad stále k dispozícii a študenti ostávajú v kontakte so svojimi spolužiakmi a učiteľmi aj mimo školy.

Spôsob 3

Prineste si svoje zariadenie (BYOD)

Čo keby si študenti a učitelia priniesli vlastné zariadenia, ktoré už majú aj tak doma? Obdoba nasadenia 1:1, z anglického Bring Your Own Device (BYOD), je práve taká možnosť. Je zbytočné kupovať ľuďom ďalšie zariadenia, ak ich už majú. Šetrí to náklady aj životné prostredie. S ich zariadením sa iba pripoja do školy a je to.

Apple School Manager

Konfigurácia stoviek
iPad-ov bez dotyku?

Nasadenie Apple produktov je rovnako jednoduché, ako ich samotné používanie. Ponúkame Vám najlepšie nástroje na konfiguráciu, inštaláciu aplikácií, distribúciu vzdelávacích materiálov a zabezpečenie. Všetko je flexibilné, jednoducho škálovateľné a rýchle.

Viac o plánovaní IT
Viac o Apple School Manager
Jamf School

Správa mobilných zariadení

Služba na vzdialenú správu Apple zariadení umožňuje správcom IT hromadne a vzdialene meniť nastavenia zariadení, inštalovať aplikácie, či obnoviť zabudnuté heslo. Spolu s bezplatným Apple School Manager združuje všetky služby pod jednu strechu.

Prehľad funkcií Jamf School

Časté otázky

Rozbaliť a zbaliť
Čo je Apple School Manager (ASM)?

Apple School Manager je jednoduchý a bezplatný web portál, ktorým sa prepájajú služby na hromadnú správu Apple zariadení (MDM), hromadný nákup licencií (VPP) a systému na automatickú konfiguráciu zariadení (DEP). Navyše umožňuje import zoznamov žiakov, učiteľov a iných zamestnancov školy zo školského informačného systému. Môžete tak vytvoriť jednotlivé triedy a podľa potreby im prispôsobiť nastavenia zariadení.

Pri integrácii Apple School Managera a školských Apple ID získa každý žiak a učiteľ 200 Gb iCloud úložiska zdarma.

Rozbaliť a zbaliť
Na čo slúži MDM?

Mobile Device Management (MDM) riešenie umožňuje vzdialenú správu Vašich Apple zariadení. Ak nepoužívate DEP, stačí spraviť 2 jednoduché kroky:

1. Pripojiť zariadenie na internet
2. Pripojiť ho k MDM (tzv. enrollment)

A ak používate DEP, stačí zariadenie iba pripojiť na internet.

Následne si zariadenie stiahne všetky nastavenia, aplikácie a dokumenty podľa konfigurácie v MDM. Už nie je problém kedykoľvek upraviť nastavenie alebo nainštalovať aplikáciu na všetky (alebo iba vybrané) zariadenia bez toho, aby k nim mal správca fyzický prístup.
 
TRACO Computers ponúka cloudové MDM riešenie Jamf School, ktoré je špecializované pre použitie v školskom prostredí. Plne podporuje všetky operačné systémy od Apple a všetky služby pre hromadné nasadenie (Apple School Manager, VPP, DEP, Managed Apple ID). Tiež poskytuje doplnkové aplikácie pre učiteľov a rodičov na správu iPad-ov u detí.

Pozrite si viac k Jamf School

Rozbaliť a zbaliť
Čo je Automated Device Enrollment (predtým DEP)?

Program DEP umožňuje vynechanie manuálneho pripojenia do MDM riešenia. Jedná sa o tzv. zero-touch-config - teda plnohodnotnú konfiguráciu bez toho, aby správca IT musel chytiť zariadenie do ruky.

Ako to funguje?
Škola sa bezplatne zaregistruje do programu DEP. Následne pri predaji autorizovaný predajca nahlási do Apple, ktoré zariadenia si škola kúpila. Ihneď pri prvom pripojení iPad-u alebo Mac-u na internet (čo je nutné pri prvom zapnutí zariadenia) sa zariadenie automaticky pripojí na školský MDM server a stiahne si všetky nastavenia, aplikácie a dokumenty.

Rozbaliť a zbaliť
Čo je Volume Purchase Program (VPP)?

VPP je systém na hromadný nákup licencií aplikácií alebo elektronických knižiek z App Store alebo Book Store spoločnosti Apple. Tento systém je súčasťou Apple School Managera, takže k nemu máte jednoduchý prístup.

Okrem toho môžete cez VPP získať množstevnú 50% zľavu pri nákupe 20 a viac licencií na väčšinu aplikácií pre vzdelávanie.

Rozbaliť a zbaliť
Čo je Zdieľaný iPad (Shared iPad)?

Funkcia Zdieľaný iPad umožňuje viacerým študentom používať ten istý iPad. Týmto spôsobom môže byť vyučovací proces osobný aj napriek tomu, že zariadenia sa zdieľajú medzi viacerými študentmi. Umožňuje pokračovať presne tam, kde študenti naposledy skončili, a automaticky ukladať ich prácu.

Viac o zdieľanom iPad-e

Rozbaliť a zbaliť
Aký je rozdiel medzi klasickým Apple ID a školským (spravovaným) Apple ID?

Školské (tzv. managed) Apple ID je Apple ID, ktoré vlastní a vytvára pre študentov a učiteľov škola prostredníctvom Apple School Manager-a. Takéto Apple ID má obmedzený prístup k službám, ktoré nesúvisia so vzdelávaním a iné služby sú konfigurovateľné zo strany školy. Učitelia získajú napr. možnosť resetovať študentom zabudnuté heslá, keď sa nevedia sa prihlásiť do iPad-u.

Každé spravované Apple ID zároveň získa 200 Gb iCloud úložiska zdarma.

Viac o spravovanom Apple ID

Rozbaliť a zbaliť
Na čo slúži Apple Configurator 2?

Apple Configurator 2 je bezplatná aplikácia pre Mac od Apple pre jednoduché a rýchle nasadenie väčšieho množstva iPad-ov do prevádzky.

Jednoducho pripojíte iPad-y cez USB kábel (alebo USB hub) k Mac-u a na pár kliknutí nainštalujete aplikácie a aplikujete potrebnú konfiguráciu na všetkých iPado-ch naraz. Či už potrebujete prečistiť iPad-y počas školského roka alebo ich nachystať pred jeho začiatkom. Apple Configurator 2 je skvelý pomocník!

Všetko o Apple Configurator 2
 
Tip: Ak využijete MDM riešenie Jamf School, iPad-y môžete konfigurovať aj na diaľku.

Rozbaliť a zbaliť
Čo je caching server a prečo je dobré ho mať?

Ak vo Vašej škole využívate väčšie množstvo Apple zariadení (10+), určite Vám pomôže zabudovaná funkcia macOS s názvom Caching server.

Výrazne odľahčuje internetové pripojenie tým, že dáta ako aktualizácie, aplikácie alebo multimediálny obsah cachuje (dočasne uloží na svoj disk) a následne ich poskytuje na lokálnej sieti. Tiež sa tým zásadne zrýchľuje prvotné nasadenie zariadení.
 
Ako to funguje?
Na lokálnej sieti je zapnutý Caching server. Prvý iPad si vyžiada inštaláciu napr. aplikácie Ľudské telo. Aplikácia sa stiahne z internetu do iPad-u a zároveň sa jej kópia uloží na Caching serveri. Každý ďalší iPad, ktorý bude chcieť aplikáciu Ľudské telo, si ju stiahne zo servera a nie z internetu.
 
Tip: Ako Caching server sa dá použiť ľubovoľný Mac s macOS 10.13 High Sierra a vyšším. Doporučujeme zvoliť dedikovaný Mac, ideálne model Mac mini.

Váhate? Je vám niečo nejasné? Máte z niečoho obavy?

Sme tu pre Vás! Radi zodpovieme Vaše otázky, pripravíme live ukážku alebo Vám iPad-y zapožičiame, aby ste si ich mohli vyskúšať.

Kontaktujte nás
Email sme si zapísali. Ďakujeme
Nepodarilo sa zapísať Váš e-mail. Skúste to prosím znova.